Droša grūtniecība

Droša grūtniecība

Pastāv virkne infekciju, kas izdalāmas atsevišķā grupā pēc ļoti svarīgas pazīmes – tās var traucēt augļa attīstību vai grūtniecības norisi. Īpaši bīstami, ja ar infekciju ir nācies sastapties pirmajās grūtniecības nedēļās.

Parasti grūtniecības laikā mātes imūnsistēma un placenta ar apvalkiem noteiktā līmenī pasargā augli no inficēšanās. Kad šīs barjeras kļūst neizturīgas, notiek intrauterīna inficēšanās. Infekcijas pārnese uz augli var notikt divējādi – hematogēni (caur asinīm) un augšupejoši. Pie hematogēnas inficēšanās kairinātājs ar mātes asinīm tiek ienests placentā, bet no turienes caur nabas saiti nokļūst augļa organismā. Augšupejošā inficēšanās veidā infekcija pārvietojas augšup pa mātes dzimumorgānu ceļiem dzemdes dobumā, inficē augļa apvalkus, tad savairojas augļūdeņos un kopā ar tiem nokļūst augļa kuņģa-zarnu traktā vai elpceļos.

Ietekme uz augli ir atkarīga no vairākiem nosacījumiem – grūtniecības termiņš, mātes imūnsistēmas stāvoklis utt.

Infekcija grūtniecības agrīnajā stadijā (līdz 12.grūtniecības nedēļai) var izraisīt augļa nāvi un tai sekojošu spontāno abortu.

Inficēšanās vēlākās grūtniecības stadijās (otrajā un trešajā grūtniecības trimestrī) parasti nemēdz būt par iemeslu būtiskiem augļa attīstības defektiem, jo viņa orgāni un sistēmas pamatā jau ir izveidojušās. Bet inficēšanās process var izraisīt mazuļa orgānu un audu infekcijas bojājumus, kā arī placentas (placentīts) un placentas apvalku (horioamnionīts) iekaisumu. Tādos gadījumos iespējami dzemdību norises traucējumi, priekšlaicīga augļūdeņu noplūšana, priekšlaicīgas dzemdības utt.

Mūsu valstī intrauterīnās infekcijas ir viens no galvenajiem bērnu nāves cēloņiem pirmajā dzīves nedēļā un vienlaicīgi tiek uzskatītas par būtisku invaliditātes faktoru jau no bērnības.

Parastā herpes vīruss (HSV I, HSV II)

Pēc PVO datiem līdz pat 10% grūtnieču ir dzimumorgānu herpes paasinājums. Dzimumorgānu herpes infekcija izraisa grūtniecības pataloģiju, neauglību, spontāno abortu. Turklāt infekcijas pārnese iespējama gan ar bojājumu perēkļiem dzemdes kakla un vulvas apkārtnē, gan pie asimptomātiskas vīrusa izplatības.

Herpes attīstības risks jaundzimušajiem būtiski pieaug gadījumā, ja dzimumorgānu inficēšanās mātei notiek grūtniecības laikā. Herpes vīrusi izraisa līdz pat 30% spontāno abortu agrīnajās grūtniecības stadijās, virs 50% vēlo spontāno abortu un ieņem otro vietu pēc spējas izraisīt augļa kroplību un iedzimtas saslimšanas pēc masaliņu vīrusa, kas nosaka nepieciešamību grūtniecēm ātri nozīmēt pretvīrusu terapiju.

Papilomas vīrusa infekcija

Papilomas vīrusa infekcijas problēmas aktualitāte ir acīmredzama sakarā ar augsto inficēšanās līmeni un augsto recidīvu biežumu (bieži paasinājumi). Nokļūstot organismā, HPV ne vienmēr izraisa saslimšanu. Tā notiek, ja rodas kādi veicinoši faktori saistībā ar imūnsistēmas izmaiņām, no kuriem viena ir grūtniecība.

HPV – dzimumorgānu infekcija izraisa biežākus abortus. Visbiežākais patoloģiska augļa stāvokļa cēlonis ir placentas funkcijas traucējumi. HPV pārneses no mātes auglim biežums ir no 14 līdz 87%. Vislielākā inficēšanās iespēja – ir augļūdeņu un placentas infekcija (3., 5., 8., 24. un 26. tips) – ieņemšanas laikā caur spermu. Būtiska nozīme pie HPV aktivizēšanās ir dzimumhormoniem, jo īpaši pie dzimumorgānu HPV, kas satur elementus, kas reaģē uz progesteronu (sievišķais dzimumhormons, kas veidojas olnīcu dzeltenajā ķermenī; sagatavo dzemdi apaugļotas olšūnas implantācijai un barošanai; nepieciešams grūtniecības saglabāšanai un attīstībai)

Grūtniecības laikā HPV izpausmes izzūd (vai netiek konstatētas pēc dzemdībām), bet redzamās izpausmes lielu kondilomu izaugumu veidā pēc dzemdībām būtiski samazinās.

Citomegalovīrusa infekcija

Citomegalovīrusa infekcija (CMV) ir viena no visizplatītākajām problēmām grūtnieču vidū (91,6% inficēto). To veicina adaptīvais imūndeficīts grūtniecības laikā un augļa nenobriedusī imūnsistēma. Grūtniecības sarežģījumi pie CMV (neiznēsātas grūtniecības, spontānie aborti un priekšlaicīgas dzemdības, augļa attīstības anomālijas, jaundzimušo saslimšana) sastopami līdz 2% gadījumu (PVO Ekspertu Komiteja, 1998). Turklāt arī turpmāk bērniem tiek novēroti dažādi veselības traucējumi (sensors kurlums, kavēta attīstība, psihoneiroloģiski traucējumi).

Pašlaik nav efektīvas terapijas, kas būtu vērsta uz augstāk minēto vīrusu infekciju cēloņu novēršanu un kuras galvenais virziens būtu pretrecidīvu terapija, iekļaujot lokālu bojāto zonu ārstēšanu (tai skaitā, cervikālā kanāla un maksts). Īpaši svarīgi tas ir, lai novērstu herpes vīrusa un citomegalovīrusa infekciju augļa dzemdību laikā.

Pretrecidīva terapijas efektivitāte grūtniecības un laktācijas laikā ir pierādīta, lietojot Epigen intim (vadošais klīniskais centrs, dzemdniecības, ginekoloģijas un perinatoloģijas Zinātniskais centrs Zinātniskais РАМН /Krievijas Medicīnas Zinātņu Akadēmija/ (Maskava), Otta /Отта/ vārdā nosauktais dzemdniecības un perinatoloģijas zinātniski pētnieciskais institūts (Sanktpēterburga)).

Herpes vīrusa cervicīta un asimptomatiska herpes vīrusa izpausmes gadījumā bez ārējo dzimumorgānu apstrādes preparāts pielietojams vagināli 3 reizes dienā 6-10 dienas (Manuhins I.B. /Манухин И.Б./, 2001).

Vaginālā preparāta ievade vērsta uz dzemdību ceļu pretvīrusu ārstēšanu un augļa infekcijas ar HSV novēršanai dzemdību laikā: preparāts tiek lietots profilaktiskos nolūkos, lai novērstu augļa intranatālo inficēšanos, grūtniecībai sasniedzot 37.-38.nedēļu, 5 dienas 6 reizes diennaktī ar vienādiem laika intervāliem. Preparāts tiek ievadīts grūtnieču vulvā un makstī, izsmidzinot no 4-5 cm attāluma (D.N.Čuvaškins /Д.Н. Чувашкин/, 2000).

Epigen intim preparāta priekšrocība ir tā pretvīrusu līdzekļa īpašības

var tikt pielietots visa grūtniecības un laktācijas perioda laikā, jo tam nepiemīt embriotoksiska un teratogēna (embrija un augļa attīstības anomālija) iedarbība.

Apveltīts ar izteiktu pretvīrusa darbības efektu pret herpes, cilvēku papiloma un citomegalovīrusu;

Ievērojami saīsina recidīvu ilgumu, pagarina remisijas periodu hronisku vīrusa infekciju gadījumā (dzimumorgānu herpes, papilomas vīrusa infekcija, citomegalovīrusa infekcija).

Avots: epigen.ru


Uz lapas sākumu


Back to the list


Kā ar mums sazināties?
    REVDI PM SIA
tālrunis:
e-pasts:
adrese:
Reģ.N 40003423314
+371 67556696
info@revdi.lv
Katoļu 35, Rīga, LV1003
----0