Sagatavošanās grūtniecībai
Bērna piedzimšanai jāsāk gatavoties no pašu topošo vecāku dzimšanas brīža. Atsevišķas slimības, ko topošā māmiņa ir pārslimojusi bērnībā, var iespaidot grūtniecības norisi un iznākumu. Piemēram, rahīts izraisa iegurņa sašaurināšanos un tas rada sarežģījumus dzemdībās. Daudzām hroniskām slimībām ir tendence saasināties grūtniecības laikā un var negatīvi ietekmēt gan grūtniecības norisi, gan bērna veselību. Nevajag aizmirst, ka arī tēva veselības stāvoklis ir ne mazāk svarīgs topošā mazuļa veselībai.
Grūtniecība un bērna piedzimšana ir vissarežģītākais un satraucošākais laiks sievietes dzīvē. Tam ir jābūt gatavai ne tikai fiziski, bet jānoskaņojas arī psiholoģiski. Svarīgi saprast, kādēļ Jums nepieciešams bērns. Jūs biedē vientuļas vecumdienas, un Jūs baidāties, ka neviens par Jums nerūpēsies, vai Jūs satrauc tas, ka visiem ir bērni, bet Jums nav. Diezin vai ar šādu motivāciju būtu jāsteidzas ar bērna laišanu pasaulē.
Vienīgais, patiesi svarīgais motīvs bērna laišanai pasaulē – tā ir paša bērna piedzimšana. Tieši tajā brīdī, kad Jūs sapratīsiet, ka bērna dzemdēšana arī ir Jūsu galvenais uzdevums, sāksies apzināta gatavošanās kļūt par māti.
Sagatavošanās kļūšanai par māti (ārsti to sauc par sagatavošanos grūtniecībai) – ir viena no visaktuālākajām problēmām. Daudzas slimības un infekcijas grūtniecības laikā izārstēt nav iespējams. Lai nenotiktu augļa intrauterīnā inficēšanās, lai bērns piedzimtu ne tikai dzīvs, bet arī vesels, grūtniecībai jāgatavojas ilgi pirms ieņemšanas. Tieši no sagatavošanās grūtniecībai atkarīgs grūtniecības iznākums. Sagatavošanās mērķis ir laulātā pāra reproduktīvās veselības saglabāšana un rehabilitācija, īpašu vērību pievēršot iespējamu sarežģījumu profilaksei vēl tikai grūtniecības plānošanas stadijā.
Kas ir vissvarīgākais sagatavošanās grūtniecībai etapā?
Izmeklēšana uz ģenitālajām vīrusa infekcijām
Obligāti jāmin izmeklēšanu uz 1. un 2.tipa herpes, citomegalovīrusa, cilvēka papilomas vīrusa, hlamīdiju, toksoplazmozes, ureaplazmozes, mikoplazmozes rosinātājiem. Vispirms jāveic IFA (imūnfermentu analīze), tad, gadījumā, ja uzrādījusies patoloģija – asins PCR (polimerizācijas ķēdes reakcija).
Lai saprastu, kādēļ ir tik svarīgi izmeklējumi uz ģenitālajām vīrusa infekcijām, jāzina par iespējamajiem sarežģījumiem, kas ir bīstami grūtniecei un bērnam.
Ģenitāliju herpes vīrusam raksturīgs augsts augļa inficēšanās risks dzemdību laikā. Ģenitāliju herpētiskā infekcija bieži norit bez simptomiem un pirmo reizi var izpausties patoloģijas veidā:
Iespējamie augļa inficēšanās veidi ģenitāliju herpes gadījumā:
Augļa inficēšanās ģenitāliju herpes gadījumā notiek, galvenokārt, dzemdību laikā. Lielākais vairums bērnu (aptuveni 70%) inficējas ar 2.tipa parastā herpes vīrusu no mātēm bez ģenitāliju herpes izpausmes dzemdību laikā. Augļa inficēšanās risks pieaug priekšlaicīgu dzemdību, smagu un ilgu dzemdību, priekšlaicīgas augļa apvalku pārplīšanas un ilgstoša bezūdens stāvokļa (ilgāk par 6 stundām) utml. gadījumā.
Iespējamās augļa inficēšanās ar parastā herpes vīrusu profilaksi veido šādi pasākumi, kurus iespējams veikt sagatavošanās grūtniecībai etapā:
Citomegalovīrusa infekcija ir pirmajā vietā pēc absolūtā intrauterīno infekciju gadījumu skaita. Intrauterīnā inficēšanās jaundzimušajiem norit asimptomātiski 80-90% gadījumu, un tikai 10-20% gadījumu tiek reģistrētas infekcijas klīniskās formas un iedzimtas anomālijas.
Citomegalovīrusa infekcijas bīstamību nosaka:
Ņemot vērā plašo citomegalovīrusa infekcijas izplatību, to sauc par mūsdienu civilizācijas infekciju. Citomegalovīrusa infekciju uzrāda 70-90% sieviešu reproduktīvajā vecumā.
Vīruss tiek atklāts praktiski visos bioloģiskajos šķidrumos – siekalās, urīnā, izdalījumos no dzemdes kakla, uretras, maksts, spermā, prostatas sekrētā, asinīs, likvorā (ja skarta centrālā nervu sistēma), mātes pienā.
Citomegalovīrusa infekcija (CMV) tiek nodota seksuālu un sadzīves kontakta veidā, gaisa pilienu un hemotransfūzijas (pārlejot asinis) veidā, barojot ar krūti (caur sievietes pienu), pārstādot orgānus un audus, ar inficētu spermu.
Infekcijas iekļūšana organismā – mutes, rīkles, elpceļu, ģenitāliju, taisnās zarnas, bojātas ādas gļotāda.
Iegūtais CMV vairumā gadījumu norit asimptomātiski.
Infekcija izpaužas:
Iespējamie augļa inficēšanās veidi:
Intrauterīnas augļa inficēšanās risks pie primārās infekcijas 30-50%.
Viens no ģenitālo vīrusu infekciju terapijas virzieniem ir tādu preparātu izmantošana, kas iedarbojas uz lokālo (maksts) imunitāti, novērš vīrusa replikāciju (savairošanos). Šīm prasībām atbilst preparāts Epigen.
Aktīvā preparāta viela ir aktivētā glicirizīnskābe (AGS), ko iegūst lakricas saknes ekstrakcijas veidā. AGS piemīt efekts, kura unikalitāte slēpjas kompleksā iedarbībā (imūnstimulējoša, pretvīrusu, pretiekaisuma, pretniezes un reģenerējoša). Aktivizētā glicirizīnskābe veicina interferona veidošanos, kas ir viens no tās pretvīrusu iedarbības komponentiem, kas iedarbojas uz 1. un 2.tipa parastā herpes vīrusu, citomegalovīrusu, dažādiem cilvēka papilomas vīrusiem (tai skaitā onkogēniem). Aktivētā glicirizīnskābe nepieļauj vīrusa iekļūšanu šūnās. Pretiekaisuma aktivitāte darbojas kopā ar stimulējošu iedarbību uz imunitāti.