Izmeklējumu saraksts

Izmeklējumu saraksts

Izmeklējumu saraksts, kurus noteikti nozīmēs ārsts-ginekologs

Izmeklējuma nosaukums

Komentāri

Klīniskā asinsanalīze

Ļauj diagnosticēt dažādas saslimšanas, no kurām īpaša nozīme ir savlaicīgai anēmijas diagnostikai, kas ir ārkārtīgi nelabvēlīgs faktors topošajai māmiņai un kam nepieciešama tās rašanās iemesla noteikšana un ārstēšana. Ļoti svarīgi ir veikt pilnu klīnisko asinsanalīzi, nevis „triādi” (hemoglobīns, leikocītu skaits, EGĀ)

Kopējā urīnanalīze

Grūtniecības laikā ievērojami palielinās slodze uz nierēm un var rasties gan topošajai māmiņai, gan mazulim bīstams stāvoklis. Tādēļ ir ļoti svarīgi vēl pirms grūtniecības novērtēt nieru stāvokli, bet nepieciešamības gadījumā veikt savlaicīgu, adekvātu ārstēšanu.

Bioķīmiskā asinsanalīze

Parāda galveno orgānu un organisma sistēmu darbību
Kopējais olbaltumvielu daudzums
Olbaltumvielu līmenis krītas, vājinoties aknu, nieru darbībai, pie nepietiekama uztura, ilgstošām iekaisuma slimībām. Vispārējā olbaltumvielu līmeņa paaugstināšanās var tikt novērota pie atsevišķām asinslimībām, pie stāvokļiem un slimībām, ko pavada organisma dehidrēšanās. Precīzākai slimību diagnostikai tiek noteiktas olbaltumvielu frakcijas, pie kurām pieskaitāmi albumīni un globulīni.
Albumīni
Ir vieni no vissvarīgākajām asins plazmas olbaltumvielām. Albumīna līmeņa krišanās var liecināt par smagām aknu, nieru saslimšanām. Parasti šis rādītājs ir pazemināts pie cukura diabēta, smagas alerģijas, badošanās, apdegumiem, strutojošiem procesiem.
Gamma globulīns
Gamma globulīna līmeņa paaugstināšanās liecina par infekcijas un iekaisuma klātbūtni organismā, samazināšanās var liecināt par imūndeficītu.
Alfa globulīns
Tā līmeņa paaugstināšanās tiek novērota pie visiem akūtajiem iekaisuma procesiem.
Alfa-2 globulīni
To līmenis var paaugstināties iekaisuma gadījumā, kā arī pie atsevišķiem audzējiem un nieru slimībām. Alfa-2 globulīna rādītājs var samazināties pankreatīta un cukura diabēta gadījumā.
Beta globulīns
To daudzuma izmaiņas parasti tiek novērotas pie vielmaiņas traucējumiem.
C-reaktīvais olbaltums
Normāls C-reaktīvā olbaltuma līmenis praktiski nav sastopams. Tomēr pie dažāda rakstura un lokalizācijas iekaisumiem, infekcijām, audzējiem tā saturs palielinās. Vislielākā vērtība šim rādītājam ir pie reimatisma un reimatoīdā artrīta. Ar tā palīdzību iespējams noteikt slimības smaguma pakāpi un ārstēšanas efektivitāti.
Alfa-fetoproteīns
Normāli šī olbaltuma nav. Tā rašanās var liecināt par aknu slimībām, audzējiem. Tomēr grūtniecēm nav, par ko uztraukties: šādā stāvoklī alfa-fetoproteīna klātbūtne ir pilnīgi normāla. Katrā grūtniecības periodā ir sava šī rādītāja norma. Pēc alfa-proteīna līmeņa iespējams netiešā veidā spriest par iedzimtām augļa kroplībām, tādēļ to noteikšana topošajām māmiņām ir obligāta.
Bilirubīns
Bilirubīns rāda, kā darbojas aknas. Vispārējā bilirubīna līmeņa paaugstināšanās – dzeltes, hepatīta, žultsakmeņu slimību sarežģījumu, pārmērīga eritrocītu sabrukuma simptoms. Augsti bilirubīna rādītāji var parādīties pēc 24-48 stundu badošanās, kā arī pie ilgstošas mazkaloriju diētas.
Asins fermenti
Par aizkuņģa dziedzera saslimšanām parasti liecina amilāzes līmeņa paaugstināšanās. Šis rādītājs parasti paaugstinās pie akūta pankreatīta, pie aizkuņģa dziedzera vada aizsprostošanās ar audzēju, akmeņiem, saaugumiem. Dažreiz amilāzes līmenis paaugstinās pie nieru mazspējas. Amilāzes līmeņa pazemināšanās asinīs var liecināt par hepatītu, vairogdziedzera hormonu līmeņa paaugstināšanos vai vēlīnu grūtniecības toksikozi.
Urīnskābe
Veseliem cilvēkiem tās līmenis urīnā var paaugstināties pie augsta purīnu satura uztura un samazināties pie ogļhidrātiem un taukvielām bagātas diētas. Urīnskābes satura paaugstināšanās parasti notiek pie podagras, leikozes, akūtām infekcijām, aknu slimībām, smagas cukura diabēta formas, hroniskas ekzēmas, psoriāzes, nieru slimībām.
Holesterīns
Bez tā iespējama dzimumhormonu un citu atsevišķu hormonu, žultskābju izveidošanās. Galvenais holesterīna avots ir pārtika. Bet tas var arī sintezēties organismā - aknās un zarnu traktā. Augsts holesterīna līmenis asinīs izraisa aterosklerozi, kuras sekas ir infarkti un insulti. Holesterīna līmenis paaugstinās arī pie cukura diabēta, hroniskām nieru saslimšanām, pie alkoholisma, vairogdziedzera funkcijas novājināšanās, meningīta, pie iedzimtām slimībām. Bet pie pastiprinātas vairogdziedzera darbības, novājēšanas, hroniskas sirds mazspējas, akūtām infekcijas slimībām, tuberkulozes, akūta pankreatīta, akūtām aknu slimībām, atsevišķu veidu anēmijām holesterīna daudzums kļūst mazāks par normālo.
Beta-lipoproteīdi
Ja rādītājs ir mazāks, tas liecina par aknu funkcijas traucējumiem, var tikt novērots grūtniecības laikā. Paaugstināts līmenis norāda uz aterosklerozi un vielmaiņas traucējumiem. Beta-lipoproteīdu saturs paaugstinās arī cukura diabēta gadījumā.
Triglicerīdi
Triglicerīdu līmenis ataino noslieci uz aterosklerozi. Pēc triglicerīdu līmeņa var spriest par uztura īpatnībām. Tas var paaugstināties, uzņemot lielu daudzumu dzīvnieku izcelsmes taukvielu, un pazemināties pie veģetāra uztura. Augsti rādītāji raksturīgi dažām nieru slimībām, pazeminātai vairogdziedzera darbībai.

Sievietes un viņas partnera asinsgrupas un RH faktora noteikšana

Uz eritrocītiem atrodas speciālas olbaltumvielas – asinsgrupu antigēni. Asins plazmā ir šo antigēnu antivielas. Sastopoties vienāda nosaukuma antigēniem un antivielām, notiek savstarpēja mijiedarbība un eritrocītu salipšana piciņās. Tādā stāvoklī tie nevar pārnēsāt skābekli. Tādēļ viena cilvēka asinīs nav sastopami viena nosaukuma antigēni un antivielas. To kombinācija ir - asins grupa. Tā jāņem vērā, pārlejot asinis, t.i., jāpārlej tikai vienas grupas asinis, lai izvairītos no sarecēšanas. Asins grupu antigēni un antivielas, līdzīgi kā visas organisma olbaltumvielas, tiek mantoti – tieši olbaltumi, nevis pašas asins grupas, tādēļ šo olbaltumvielu kombinācija bērniem var atšķirties no vecāku kombinācijas un var rasties cita asins grupa. Pastāv ļoti daudz antigēnu uz eritrocītu virsmas un daudz asins grupu sistēmu. Grūtniecības laikā var rasties ne tikai rēzus nesaderība, bet arī asins grupu nesaderība. Ja auglim ir antigēns, kura nav mātei, viņa var pret to izstrādāt antivielas. Nesaderība var rasties, ja auglim ir II asins grupa, bet mātei I vai III; auglim III, bet mātei I vai II; auglim IV, bet mātei jebkura cita. Jāpārbauda grupas antivielas visiem pāriem, kuros vīrietim un sievietei ir atšķirīgas asins grupas, izņemot gadījumus, kad vīrietim ir pirmā grupa.
Rēzus nesaderības prognozēšanas iespēja.
Var rasties grūtniecības laikā rēzus negatīvai sievietei ar rēzus pozitīvu augli (rēzus faktors no tēva). Augļa eritrocītiem nonākot mātes asins plūsmā, pret rēzus faktoru viņai izstrādājas antirēzus antivielas. Parasti mātes un augļa asins plūsma sajaucas tikai dzemdību laikā, tādēļ teorētiski rēzus nesaderība iespējama otro un nākamo grūtniecību laikā ar rēzus pozitīvu augli. Praktiski mūsdienu apstākļos bieži notiek placentas asinsvadu caurlaidības paaugstināšanās, dažādas grūtniecības patoloģijas, kas izraisa augļa eritrocītu nokļūšanu mātes asinīs arī pirmās grūtniecības laikā. Tomēr pareiza sagatavošanās grūtniecībai lielākajā daļā gadījumu ļauj izvairīties no jebkādām problēmām grūtniecības laikā.

Asins analīzes uz cukuru

 

Parāda glikozes līmeni, kas ataino aizkuņģa dziedzera darbību. Tas ir svarīgi, jo ļauj diagnosticēt cukura diabētu pat slēptā formā. Asins analīzes uz cukuru ļauj noteikt slēptas norises cukura diabētu. Grūtniecības laikā uz aizkuņģa dziedzeri, kas izstrādā insulīnu, ir palielināta slodze.

Asins analīzes uz dzimumceļā nododamajām infekcijām (hlamīdijas, ureoplazma, mikoplazma)

Neveicot savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu, infekcija var būt par iemeslu sievietes reproduktīvās funkcijas traucējumiem (neauglība) un izraisīt dzemdību sarežģījumus grūtniecības laikā (grūtniecības neiznēsāšana, priekšlaicīgas dzemdības, intrauterīna augļa inficēšanās utt.).

Asins analīze uz HSV-1, HSV-2, masaliņu vīrusa, toksoplazmozes, CMV antivielām

Paaugstināts titrs liecina par hroniskas infekcijas aktivitāti un veicina sarežģījumu rašanos grūtniecības laikā. Tādējādi, ja pret masaliņu vīrusu nav antivielu, tad jāveic vakcinācija, tad jāizsargājas 3 mēnešus, ja analīzes uzrāda, ka imunitāte ir izstrādājusies, tad drīkst neizsargāties.

Asins analīze uz RW (sifiliss), HIV, B, C hepatītu.

Ietilpst obligātajā sarakstā. Tiek noteiktas antivielas pret šīm infekcijām. Ja analīzes rezultāts uzrāda kādas no šīm infekcijām klātbūtni, tad ārsts nozīmē papildu izmeklējumus un tikai pēc tam tiek risināts jautājums par grūtniecības iespēju.

Maksts uztriepes mikroskopija

Tiek novērtēts vaginālā epitēlija stāvoklis (galveno šūnu klātbūtne – bak. vaginoze), leikocīti, mikrofloras stāvoklis (mērens vai liels kopējais laktobacillas, kandidas, gardnerellas utt. skaits). Pamatojoties uz šo analīzi iespējams noteikt ārstēšanās nepieciešamību.

Avots: epigen.ru


Uz lapas sākumu


Back to the list


Kā ar mums sazināties?
    REVDI PM SIA
tālrunis:
e-pasts:
adrese:
Reģ.N 40003423314
+371 67556696
info@revdi.lv
Katoļu 35, Rīga, LV1003
----0