PSORIĀZE - jeb zvīņēde ir hroniska ādas slimība, ko raksturo ādas, nagu un locītavu bojājumi.

  • Iemesli

Visizplatītākās psoriāzes izcelsmes teorijas ir vīrusu, iedzimtības, neirogēnā un vielumaiņas, taču neviena līdz pat šim laikam nav vispāratzīta. Acīmredzot slimības izcelsme ir multifaktorāla. Patoģenēzē īpaša vieta tiek ierādīta imunoloģiskiem, fermentatīviem un citiem bioķīmiskiem traucējumiem.

  • Simptomātika

Slimību novēro jebkurā vecumā, un tā nav lipīga. Tipiskos gadījumos sākumā uz ādas parādās sīki sārti-rozā mezgliņi, kas ir krasi norobežoti no apkārtējās ādas un pārklāti ar irdenām, viegli noņemamām sudrabaini-balt ām zvīņām. Tipiskākā izsitumu lokalizācijas vieta - ekstremitāšu atloku virsma (īpaši elkoņu un ceļu apvidū), ķermenis un galvas matainā daļa. Mezgliņi ar laiku pakāpeniski palielinās apmēros un saplūst, veidojot lielus perēkļus. Subjektīvs  traucējums ir nieze.

Psoriāzes norisē izšķir: progresējošo, stacionāroun regresīvo stadiju. Progresīvajai stadijai raksturīga jaunu mezgliņu veidošanās un esošo mezgliņu palielināšanās apmēros. Stacionārajā stadijā vairs neveidojas jauni izsitumi, bet vecie saglabājas un neregresē. Regresīvajā stadijā notiek psoriātisko elementu saplakšana un uzsūkšanās, kas sākas no perēkļu centra. Remisijas periodu laikā atsevišķos ādas reģionos (biežāk uz elkoņiem un ceļiem) var novērot atsevišķus psoriātiskos “dežūrelementus”.

Atkarībā no klīniskajām izpausmēm izšķir vairākus psoriāzes veidus.

Eksudatīvo psoriāzi nereti novēro cukura diabēta slimniekiem. Tās klīnikā novēro izteiktu ādas tūskainību un spilgtas psoriātiskās papulas, kuru virsma pārklāta ar dzeltenīgām zvīņām - krevelītēm , ko izraisa piesūcināšanās ar eksudātu.

Vissmagāk noritošie psoriāzes veidi ir psoriātiskā eritrodermija un artropātiskā psoriāze.

Psoriātiskās eritrodermijas
gadījumā patoloģiskajā procesā tiek iesaistīta visa, vai gandrīz visa ādas virsma. Āda savelkas, kļūst raupja, infiltrēta, sarkanā krāsā, tās virsma klāta ar neskaitāmām lielākām un sīkākām zvīņām. Palielinās perifēriskie limfmezgli, parādās subfebrila temperatūra, tiek traucēts slimnieku vispārējais somatiskais stāvoklis: novēro izmaiņas asins analīzēs (leikocitoze, paātrināta eritrocītu grimšanas reakcija), urīnā - proteinūrija. Eritrodermijas attīstību veicina neracionāla, kairinoša terapija psoriāzes progresējošajā stadijā.

Artropātiskajai psoriāzei raksturīgi sīko (plaukstu un pēdu) locītavu bojājumi, bet retāk novēro lielo locītavu un mugurkaula starpskriemeļu u.c. bojājumus, kurus pavada izteiktas sāpes, locītavu pietūkums, to kustību ierobežojums un deformācijas. Asins ainā novēro leikocitozi, paātrinātu eritrocītu grimšanas reakciju, hipergammaglobulinēmiju. Locītavu bojājumi var kombinēties ar ādas bojājumiem vai arī noritēt izolēti vairākus gadus. Pie visām psoriāzes formām novēro nagu bojājumus, kuru izpausme atgādina nagu virsmas sadurstīšanu (“uzpirksteņa fenomens”): nagi sabiezē, zaudē krāsu, vai arī otrādi - kļūst plāni, trausli un beigās atdalās.Psoriāze norit viļņveidīgi: paasinājumi mijas ar remisijas periodiem.

Pēc norises laika tiek izdalītas vasaras un ziemas psoriāzes formas. Psoriāzei raksturīga sezonalitāte un paasinājumus visbiežāk novēro rudenī un ziemā, retāk - vasarā. Taču dažiem slimniekiem psoriāze vienādi norit gan ziemā, gan vasaras periodā.

Tipiska psoriāzes klīniskā aina nesagādā nekādas grūtības diagnozes uzstādīšanā. Novēro tipisku psoriātisko triādi: stearīna plankuma  simptomu, terminālo plēvīti un punktveida asiņošanu. Pareizas diagnozes noteikšanā var palīdzēt pacienta norādes par psoriāzes esamību kādam no viņa radiniekiem, reimatoīdā faktora trūkums asinīs un lielo locītavu bojājumi.

  • Ārstēšana.

Diēta, ierobežojot dzīvnieku taukus un ogļhidrātus, atteikšanās no asu ēdienu un alkohola lietošanas. Psoriāzes progresējošā stadijā jālieto antihistamīnu un hiposensibilizējošie preparāti, vitamīni B6, B12, A, C, sedatīva terapija, ultravioletā apstarošana (PUVA-terapija). Ārīgi ieteicamas keratolitiskās ziedes, kalciptopriolu, darvas preparātus un preparātus ar aktivētu cinku piritionu. Tiek lietotas arī ziedes un krēmi, kas satur kortikosteroīdus. Izmantojot  ziedes, kas satur kortikosteroīdus, jāatceras, ka tie var  izraisīt daudz blaknes ( vispārējā iedarbība uz organismu, ādas atrofija). Ieteicama ir kūrortterapija - sērūdeņraža un radona avoti, saules vannas un jūras peldes. Smagu psoriāzes formu ārstēšanā kortikosteroīdos hormonus lieto iekšķīgi, kā arī tiek nozīmēta terapija ar citotoksiskiem imunodepresantiem.

  • Profilakse.

Visi slimnieki atrodas dispansera novērošanā un saņem uzturošo terapiju ziemas un agrīna pavasara laikā.


Kā ar mums sazināties?
    REVDI PM SIA
tālrunis:
e-pasts:
adrese:
Reģ.N 40003423314
+371 67556696
info@revdi.lv
Katoļu 35, Rīga, LV1003
----0