Kontagiozais molusks
Kontagiozais molusks – dermatoloģiska vīrusa saslimšana, visbiežāk novērojama bērniem. Saslimšanu izraisa kontagiozā moluska vīruss (KMV), KMV – apjomīgs vīruss ar divu virkņu DNS, kas pieskaitāms Poxviridae dzimtai (baku grupa) un sastopams visā pasaulē. Līdzīgi kā citiem šīs dzimtas vīrusiem KMV nav raksturīgs ilgstošs latents stāvoklis, tomēr, pateicoties specifisku vīrusa olbaltumvielu sintēzei, tam izdodas izvairīties no imūnsistēmas kontroles. Ir zināmi divu vīrusa veidi. Tomēr līdz šim brīdim izdalīt vīrusu šūnu kultūrās nav izdevies. Veicot elektronisko mikroskopiju tas nav atšķirams no citiem poksvīrusiem. Visbiežāk slimības ierosinātājs ir 1.tipa kontagiozā moluska vīruss. Ar HIV inficētajiem saslimšanu parasti izraisa 2.tipa kontagiozā moluska vīruss. Tai pat laikā slimības morfoloģiskās izpausmes abu veidu vīrusiem ir vienādas.
Inficēšanās mehānisms.
Infekcija tiek nodota tiešā kontaktā ar saslimušajiem vai caur viņu lietotajiem personīgās higiēnas priekšmetiem (švammes, sūkļi, dvieļi u.c.). Vīruss saglabājas dzīvojamo telpu putekļos, nereti tiek novēroti epidēmijas uzliesmojumi bērnu kolektīvos. Nereti inficēšanās, īpaši bērnu inficēšanās, notiek peldbaseinos. Moluska rašanos veicina personīgās un dzīvojamo telpu higiēnas noteikumu neievērošana, kā arī slimības, kas pazemina organisma aizsardzības spējas (aprakstīti arī kontagiozā moluska gadījumi arī vidējās paaudzes un vecāka gadagājuma cilvēkiem ar alerģiskām slimībām vai imūndeficīta stāvokļiem un tiem, kas ilgstoši lietojuši hormonālos un citostatiskos preparātus). Iespējama inficēšanās seksuālu kontaktu ceļā.
Diagnostika
Kontagiozā moluska diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz klīnisko ainu. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta mikroskopiska izpēte (uztriepi gatavo no atdalāmās ragveida masas; pēc Grama krāsas redzami citoplazmatiski ietvērumi šūnu iekšienē – molusku šūnas) vai vīrusa DNS identifikācija ar polimerizācijas ķēdes reakcijas palīdzību. HIV infekcijas gadījumā, lai novērstu dziļas mikozes, parādīta biopsija. Diferenciālo diagnozi veic ar kārpām, sarkanplakano mezgliņēdi, daudzveidīgas formas keratoakantomām.
Simptomi un norise.
Inkubācijas periods ilgst no 2 nedēļām līdz 6 mēnešiem. Uz ādas parādās gludi, spīdīgi, gandrīz caurspīdīgi, rozā vai pelēkdzelteni, skaidri iezīmēti, kupolveida, apaļi vai ovāli mezgliņi no 1-2 mm līdz 10 mm diametrā. Maksimālo izmēru mezgliņi var sasniegt slimības norises 6-12 mēnešu laikā. Raksturīga pašā centrā nabveidīga ieplaka. Elementu skaits var būt dažāds – no atsevišķiem, uz sejas, kakla, krūtīm, locītavām, delnu virspuses biežāk izvietotiem, līdz daudziem, nekonsekventi izkaisītiem uz visas ādas virsmas vai sagrupēti atsevišķos puduros. Dažreiz kontagiozais molusks rodas vietās, kur āda ir traumēta. Dzimumceļā iegūta izsitumu infekcija var būt izvietota uz kaunuma, dzimumorgāniem, gūžu iekšpusē. Subjektīvu izjūtu nav. Dažreiz izsitumi saplūst nelīdzenos, augoņveidīgos veidojumos („gigantiskais molusks”). Kontagiozes moluska mezgliņiem ir raksturīga bālganas, putrveidīgas masas izdalīšanās no papulas centrālās ieplakas pēc saspiešanas ar pinceti.
Slimniekiem ar normālu imunitāti slimības ārstēšana var ilgt vairākus mēnešus vai pat ilgāk, bez tam daži elementi var pazust paši (īpaši pēc sastrutošanas), citi rasties iepriekš neskartās vietās. Ar HIV inficētajiem kontagiozais molusks norit smagāk un izpaužas ar simtiem sīku vai „gigantisku” elementu uz sejas, slimnieku izķēmojot, slimība bieži izplatās skūšanās laikā un neārstējot neatlaidīgi progresē, radot kosmētiskus defektus (īpaši uz sejas).
Ārstēšana un profilakse
Ārstēšana tiek veikta ambulatori. Katrs moluska elements tiek rūpīgi iztīrīts ar ķirurģisko pinceti, elektrokoagulāciju vai izkasot ar asu Folkmaņa karotīti un pēc tam sasmērējot skartās vietas ar joda-spirta šķīdumu, kas piesātināts ar kālija permanganāta šķīdumu. Prognoze ir labvēlīga. Izplatītu slimības formu gadījumā ieteicami pretvīrusu līdzekļi. Kriodestrukcija ir efektīva, taču tai nepieciešami atkārtoti seansi ar 3-4 nedēļu intervālu. Lai novērstu recidīvus pēc iztīrīšanas, ieteicams skartās vietas apstrādāt ar „Epigen” aerosolu
Kontagiozā moluska profilakse ir izvairīšanās no kontakta ar slimniekiem. Bērnu, kuram diagnosticēts kontagiozais molusks, jāizolē no bērnu kolektīva, līdz notikusi pilnīga izveseļošanās. Ar HIV inficētajiem ar izsitumiem uz sejas ieteicams skūties retāk un ataudzēt bārdu.